Спането нощно време в осветена стая крие риск от развитие на депресия.
Дори слабото осветление по време на сън, като генерираното от телевизионния или компютърен екран, може да доведе до промени в мозъка и депресивни симптоми.
Учени от Медицинския център към Университета на щата Охайо откриват чрез лабораторни изследвания, че хроничната експозиция на мъждукаща светлина през нощта предизвиква признаци на депресия и намалена физическа активност в рамките само на няколко седмици.
Установяват се и мозъчни промени в хипокампуса, които са подобни на тези, наблюдавани при депресирани хора.
Според наблюденията на изследователите, излагането на изкуствено осветление през нощта е нараснало през последните 50 години - тенденция, която съвпада с увеличената честота на депресията.
За целите на изследването си американските учени анализират молекулярни механизми, които могат да причинят мозъчни промени, свързани с нощното осветление.
Учените откриват, че изложените денонощно на слаба светлина произвеждат повече от имунната молекула тумор-некротичен фактор (TNF) в мозъка си, която е свързана с възпаления. Предишни изследвания показаха силна връзка между хроничното възпаление и развитието на депресия.
Резултатите са публикувани в сп. Molecular Psychiatry.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.