Ацетилсалициловата киселина е позната на всички като средство за облекчаване на болката и лек срещу висока температура и настинка. Тя обаче има и други ползи за нашето здраве.
Приемът на нискодозирана ацетилсалицилова киселина предотвратява „слепването” на тромбоцитите и вероятността да се оформи тромб или съсирек, който да запуши важен кръвоносен съд. Проучвания показват, че при продължителен прием на ниски дози ацетилсалицилова киселина рискът от инфаркт и инсулт намалява с около 25%.
Ниско дозираните таблетки ацетилсалицилова киселина трябва да се пият редовно цял живот от хора, които са изложени на висок сърдечно-съдов риск, защото защитата за сърцето е налице само докато се взима АСК. Спирането увеличава риска от инфаркт или инсулт, и то още на първата седмица.
Американският колеж по кардиология и Американската сърдечна асоциация изразяват единодушно мнение, че за дългосрочно лечение ацетилсалициловата киселина не трябва да се предписва в дози по–високи от 81 мг на ден. По-високите дози не намаляват риска от инфаркт или инсулт в по-голяма степен, но увеличават още по-вече рисковете за стомашно-чревния тракт.
Проблемът със стомаха!
Въпреки, че има таблетки ацетилсалицилова киселина със специална обвивка за защита на стомаха, се оказа, че те не намаляват риска от язва и гастроинтестинални усложнения. Проучвания сочат, че 60% от хората, които взимат всеки ден таблетките за сърце получават множество стомашни ерозии.
В 20% от случаите те нямат оплаквания, въпреки че язвата е вече налице. Това е коварна ситуация, в която може да се стигне до стомашен кръвоизлив, без дори човек да е подозирал, че има проблеми. В 30-40% от случаите, кървенето от стомашночревния тракт може да завърши фатално.
Ако сте над 60 години и пиете постоянно ацетилсалицилова киселина за протекция на сърцето, непременно помислете за защитата на стомаха си. Ако вече сте имали язва или кървене, имате оплаквания от киселини и парене зад гръдната кост, рискът да развиете язва и да получите кървене е много висок.
Има ли комбинираната защита за сърцето, мозъка и стомаха?
На 56-та си годишна научна сесия, Американския колеж по кардиология представя проучване, което демонстрира, че при пациенти, нуждаещи се от продължително лечение с ниски дози ацетилсалицилова киселина, приемането на комбинирана терапия осигурява баланс между ефективност и предотвратяване на сериозни нежелани ефекти от страна на гастроинтестиналния тракт.
Комбинираната сърдечно-съдова, мозъчно-съдова и гастропротекция в едно помага на пациентите, нуждаещи се от непрекъсната грижа за сърцето и мозъка, и едновременно с това, изложени на повишен риск от язва.
Това лечение намалява риска от язва на стомаха и дванадесетопръстника с около 85%, така че пациентите да имат постоянен стомашен комфорт и да не бъдат изложени на риск от внезапно стомашно кървене.
Прочетете кога се препоръчва прием на ниско дозирана ацетилсалицилова киселинa: http://www.puls.bg/health/kombinirana-protekcia/news_9782.html
Прочетете повече за различните дози ацетилсалицилова киселина тук: http://www.puls.bg/health/kombinirana-protekcia/news_9784.html
Повече за механизма на действие на ацетилсалициловата киселина: http://www.puls.bg/health/kombinirana-protekcia/news_9787.html
Разберете защо е важно да се приема нискодозирана ацетилсалицилова киселина за антитромбоцитната терапия: http://www.puls.bg/health/kombinirana-protekcia/news_9785.html
Повече за риск от язва и стомашно кървене за хората, които приемат ацетилсалицилова киселина за предпазване от инфаркт или инсулт: http://www.puls.bg/health/kombinirana-protekcia/news_9790.html
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.