Парите не са усвоени поради наличието на голям брой здравнонеосигурени пациенти, за които са били предвидени финансовите средства в НЗОК, обясниха от сдружението.
С 30 на сто са намалени приходите на общопрактикуващите лекари, заради неосигурените пациенти в листите на семейния лекар. Общопрактикуващите лекари имат същите отговорности, преглеждат действително бедни, здравнонеосигурени пациенти, имунизират ги, а никой не плаща за тази извършена дейност, добавиха от сдружението.
Заради неосигурените пациенти семейните лекари получават и по-малък брой направления за специалисти, което се отразява неблагоприятно върху осигурените пациенти, обясниха оттам.
За освободените от потребителска такса също трябва някой да плати както за прегледите им, така и за всички останали извършвани манипулации, казаха лекарите, уточнявайки, че има пациентски листи, в които фигурират предимно освободени от потребителска такса пациенти.
Общопрактикуващите лекари трябва да имат свободата да назначават терапия, а не само да изписват не повече от 15 лекарства, фигуриращи в сегашния реимбурсен списък на здравната каса, допълниха от сдружението. Останалите лекарства в списъка могат да се изписват на рецепта от общопрактикуващ лекар илиспециалист, но терапията с тях се назначава само от специалист, добавиха лекарите.
Изписването на лекарства, струващи над 10 лв. на отделна рецепта, губи много от времето на общопрактикуващия лекар. Това каза д-р Любомир Киров, председател на сдружението. Проверката на здравно-осигурителния статус на всеки отделен пациент, поправка на сбъркано ЕГН, издаване и попълване на здравно-осигурителна книжка, изготвяне на отчети с данни, с които здравната каса вече разполага, също са причина за дългото чакане на пациентите пред лекарските кабинети, допълни д-р Киров.
По думите му, три четвърти от времето на лекаря е заето с техническа работа, която трябва да се върши по принцип от НОИ и от здравните каси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.