Прибягването до присаждане на изкуствено сърце при остра сърдечна недостатъчност се превръща във все по-често прилагана практика поради липсата на истински органи, съобщи АФП. Проблем на много нуждаещи се от операцията по света обаче е високата цена на апарата.
Във Франция на 6-ти и 7-ми декември в Университетския болничен център в град Каен ще бъдат извършени трансплантации на изкуствени сърца на двама стриктно подбирани пациенти.
Апаратът представлява помпичка, съставена от турбина с големина на палец, която се имплантира в сърцето с отслабени функции, за да усили притока на кръв към тялото. Машинката е тиха и изключително лека (90 грама). Тя се поставя на края на лявата камера на сърцето, като след това се свързва отново с аортата.
Апаратът работи с вградена в него батерия, която тежи по-малко от килограм. Кабелът за зареждане на батерията излиза или през корема, или през задната част на главата.
„Първият човек, на когото е присаден апаратът, живее с него вече 5 години”, обясни професор Жил Гролие, ръководител на отделението по сърдечносъдови трансплантации в болницата в Каен.
Още една от положителните характеристики на изкуственото сърце е, че пациентът може сам да регулира наплива на кръв към тялото си, което е много важно, ако трябва да изкачва хълм например.
Днес 150 души в цял свят водят пълноценен живот с помощта на апарата-помпа от този тип, наречен „Жарвик 2000” на името на своя изобретател Робер Жарвик.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.