При възрастните, пренебрегвани като деца, се открива сериозен риск от мозъчносъдов инцидент, показва ново проучване на Медицинския център към Университета Раш в Чикаго, САЩ. Отношението към детето в семейството, особено това дали то е пренебрегвано, според тях води до изменения в мозъка, които залагат риска от възникване на фатален инцидент по-късно в живота.
За целта екипът на д-р Робърт Уилсън проследява здравните досиета на 1040 души след 55-годишна възраст, които предварително са били разпитани за наличие на преживявания от физическо и емоционално насилие в детството. Екипът се е съсредоточил върху данните, които показват дали съответният индивид се е радвал на обич от страна на родителите си или често при отглеждането му са били прилагани наказания и заплахи. Всякакви дълготрайни страхове в детството също имат значение за здравословно състояние на мозъка в бъдеще, в това число влизат и преживявания, свързани с развод на родителите и финансов недоимък на семейството.
Три пъти по-висок е рискът от инсулт при възрастните, които са били емоционално потиснати в детството, заключават изследователите след анализ на данните. При една пета от случаите се откриват признаци на инсулт, което според водещия проучването изравнява този показател с рискови фактори, предразполагащи към инсулт, като диабет, тютюнопушене, тревожност и сърдечносъдови заболявания.
Според експерти от Американската академия по неврология травматичните събития в детска възраст и заболяванията много по-късно „вървят ръка за ръка“.
Изследването е публикувано в онлайн изданието на сп. Neurology.