Д-р Мария Николова е специалист по хранене и диететика. Завършва медицина през 2004 г. в Медицински Университет - София. В периода 2001-2002 г. се обучава в Медицински Университет - Виена, Австрия. През 2008 г. придобива специалност „Хранене и диететика“ в МУ – София.Специализира клинично хранене в Полша и Холандия.
От 2005 г. е главен асистент в Катедра „Хигиена, медицинска екология и хранене“ към МУ - София.
Членува в Българското дружество по хранене и диететика, Българско дружество по ендокринология, Българска диабетна асоциация, Българско дружество по остеопороза и остеоартроза, Българско дружество по ентерално и парентерално хранене, Европейско дружество по ентерално и парентерално хранене.
Kакви са ползите от витамин D за здравината на костите, както и за превенция на фрактури? Каква е функцията му?
Това е витаминът хормон. Отдавна се знае, че той има отношение към костно-минералното здраве. За поддържането му имаме нужда от 35-40 нг/мл плазмено ниво.
Над 1 млрд. души в света обаче страдат от недостиг или някаква форма на хиповитаминоза D. Проблемът се засилва в годините поради няколко причини. Първо, непрекъснато се говори, че излагането на слънце е опасно, вредно, кожата се състарява. Това е факт, но постоянното насърчаване на хората да се покриват навън, да използват продукти с висок слънцезащитен фактор, води до повсеместен дефицит на витамин D. От друга страна, в някои държави, поради религиозни обичаи или начин на обличане и живот, хората покриват цялото си тяло с дрехи. Това допълнително засилва процеса на развитие на хиповитаминоза D, засягащо цели държави и популации.
Замърсяването на околната среда е друг виновник. 80% от витамин D се синтезира в нашата дерма. Само 20% набавяме с храна. За съжаление, не консумираме често продукти, които са богати на витамина. Затова трябва да се обръща повече внимание на пълноценното излагане на слънце. 10-15 минути излагане на пряка слънчева светлина на ден е достатъчно.
Проблемът засяга и България. Близо 76% от хората са с недостиг и дефицит на витамин D, сочат данни от национално проучване на над 2000 души от януари 2012 г.
Една от причините е, че нямаме достатъчно слънцегреене. В България активният сезон е от май месец до края на септември. След това, заради географската ширина, започват да падат косо лъчите, вследствие на което не можем да синтезираме достатъчно количество витамин D.
Друга причина за високия процент на недостиг на витамин D у нас е стремежът постоянно да се пазим от слънцето.
Витамин D е имуномодулатор. Той има отношение към различни автоимунни заболявания, алергичните заболявания. Намерена е връзка със захарния диабет, ревматоидния артрит, хипертонията, сърдечната недостатъчност. Има връзка и с инфекциозните заболявания, както и с развитие на депресия, множествената склероза . Установи се, че над 14 вида рак са свързани с недостатъчност на витамин D.
Затлъстяването също е свързано с витамин D. Доскоро дори се смяташе, че състоянието в някаква степен предпазва от остеопороза. Новите проучвания обаче показват, че липсата на витамин D при хора със затлъстяване увеличава риска от остеопороза.
Нови изследвания откриха как точно действа витаминът – чрез ядрен рецептор, който се намира в почти всички клетки. Смята се, че има и по-бързо действащи, на ниво клетъчна мембрана, рецептори.
Витамин D е мощно средство, което можем да използваме като добавка на определено терапевтично лечение и превенцията на социално-значими заболявания.
За да имаме локално производство, например в макрофаги, в макроцити, в туморни клетки и др., трябва да имаме по-високи плазмени нива на витамин D – около 75-100 нг/мл, което, както сочат проучванията, не го постигаме.
В тази връзка се предвижда да се повишат препоръчителните норми за прием на витамин D.