Доц. Стойков посочи, че според него е морално при тази оценка той да напусне поста.
За временно изпълняващ длъжността е назначен заместник-директорът на болницата доц. Елиана Конова.
На 5 декември съдът е назначил временен синдик в болницата по заведено търговско дело от фармацевтична фирма за неизплатени лекарства от лечебното заведение за над 1 милион и 600 хиляди лева, обясни доц. Стойков. Плевенската болница е първата от Университетските в страната, в която влиза синдик, и затова смятам, че е морално да подам оставка, допълни той.
Доц. Стойков заяви, че лечебното заведение, което е ръководил една година и осем месеца, е второто по-големина в страната и е най-старото в България. За краткия период - под две години, то е постигнало най-добри показатели сред Университетските болници у нас, което било отразено и в доклада от проверката на 10-те най-големи болници у нас, извършена от здравното министерство.
Поех болницата с над 4 милиона задължения към фармацевтичната фирма, подала иск в съда, и успях да изплатя част от задълженията, каза още той.
В момента болницата има 11 млн. лв. задължения, но ако бе получила извънредната субсидия, както през 2004-а, щеше да завърши годината само с около 1 млн. лв. дългове, добави доц. Стойков.
В периода на моето ръководство цените на горивата се увеличиха с 30 процента, имаше инфлация и увеличение на цените на лекарствата и консумативите, посочи още лекарят.
Доц. Стойков заяви още, че подкрепя реформата, подета от проф. Гайдарски.
Готов съм да поема вината за периода, в който съм ръководил болницата. За временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор назначих доц. д-р Емилияна Конова, досегашен мой заместник, допълни доц. Стойков. Той възнамерява, ако бъде одобрен, да се върне на предишната си работа като хирург в Първа хирургична клиника на Университетската болница в Плевен.
По-рано днес състав на Плевенския окръжен съд отложи делото на фирмата "Търговска лига" срещу болницата заради нередовно призоваване на кредитора. В исковата молба са посочени задължения на лечебното заведение за 2,785 млн. лв., от които за лекарства - 1,635 млн. лв., а останалите са от лихви за просрочени плащания, каза за БТА съдията по делото Весела Сахатчиева.
Тя добави, че целта на подобен процес срещу здравно заведение, в което едноличен собственик на капитала е държавата, е оздравяването на дружеството, а не обявяването му в несъстоятелност.
Характерът на дружеството и предметът на дейността му като лечебно заведение налага да се положат усилия в тази посока, още повече че проблемът е и социален, каза още тя и добави, че делото е пренасрочено за 30 януари 2006 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.