Днес глобалната битка с ХИВ е в преломен етап. Най-новите постижения в анти-ХИВ лечението са направили възможно почти 100-процентовото предотвратяване на заразяване след рисков контакт – нещо немислимо преди 10 години. Над 8 милиона души имат достъп до активно антиретровирусно лечение в развиващите се страни – лечение, което подобрява и удължава живота. Световната здравна организация (СЗО) прогнозира увеличаване на това число до 15 милиона през 2015 г.
Това обаче е все още недостатъчно, предвид данните на организацията, според които само през 2011 г. над 2,5 милиона души се заразяват с вируса. От тях 230 000 са деца.
Докъде е стигнала борбата с пандемията в мащабен план?
Отговорът на този въпрос до голяма степен зависи от това как ще се подходи с антиретровирусната терапия. Не става дума само за разработването на нови и по-ефективни лекарства, но и на рационалното и ефективно използване на вече наличните в условията на ограничени човешки и финансови ресурси.
Нуждата от антиретровирусно лечение нараства бързо. В съответствие с препоръките на СЗО за започването й под 350 CD4 положителни лимфоцита на милилитър кръв 15 милиона души в момента имат нужда от такова лечение. Ако добавим и нуждаещите се от терапия с цел профилактика, каквито са двойките с един серопозитивен партньор и серопозитивните бременни, броят им нараства до 23 милиона. Рано или късно, всеки серопозитивен - до момента над 34 милиона души - ще има нужда от такова лечение.
Сред специалистите съществува консенсус, че антиретровирусната терапия все още има огромен потенциал за напредък. Според СЗО освен разработването на по-ефективни лекарства, това включва още оптимизиране на настоящите терапевтични схеми, повишаване на качеството на диагностиката, интегриране на антиретровирусното лечение в други терапевтични програми и оптимизиране на разходите.