Прибирайки се у дома, измиваме ръце и разчитаме, че до каквото се допрем то е почти напълно чисто. Истината обаче е много далеч от тази илюзия. Входната врата наистина е бариера между два свята на различно хигиенично ниво, но микробите затова са „микро“, за да се промъкват навсякъде.
Кои са местата, където се натрупват най-много микроби у дома?
Четката за зъби
Учудващо е, че предметът, с който почистваме собствената си уста, е носител на такова количество бацили. Сменяйте четката си веднъж на всеки два до три месеца (или след като сте боледували) и я накисвайте от време на време във вода за уста.
Дистанционното
Смущаващо е като се замисли човек, че държи дистанционното за телевизора толкова често. Особено когато се храни в същия момент. Дезинфекцирайте го често, за да няма причини за безпокойство.
Клавиатурата на компютъра
Това е едно от нещата, което много често докосваме, но и много рядко почистваме. Процедурата е проста: дезинфекцирайте често, мийте ръцете си, преди да седнете на компютъра и избягвайте да ядете над клавиатурата.
Кафеварката
За да почистите този домакински уред, измивайте го с оцет и гореща вода поне веднъж седмично.
Ваната
Колкото пъти я използваме, за да се изкъпем, толкова пъти трябва да отделим няколко минути, за да почистим и нея, защото може да се превърне в люлката на някоя гъбична цивилизация или да стимулира развитието на стафилококи
Възглавницата
Старайте се да сменяте калъфката на възглавницата почти всяка седмица, за да елиминирате микробите, които се натрупват в тъканта.
Гъбата
Заради влагата в нея гъбата, с която се къпем или тази в кухнята, е развъдник на микроби като салмонела или ешерихия коли. Вкарвайте за по минута гъбата в микровълновата печка след всяка употреба.
Дъската за рязане
Върху нея най-често се развиват ешерихия коли и салмонела. Пускайте пластмасовите дъски в миялната, а дървените изплаквайте с разредена белина и оцет.
Още полезни съвети прочетете в Az-jenata.bg