80% от жертвите на мошеници са хора над 65-годишна възраст, показват данни на Федералната търговска комисия на САЩ. Експертите от ведомството донякъде обясняват това число с присъщата черта на възрастните да се предоверяват на околните независимо от натрупания житейски опит.
За да разгадаят произхода на неразумното отношение на старите хора към непознати, научен екип от Калифорнийския университет провежда две изследвания. Резултатите дават основание да се смята, че излишната доверчивост се дължи на понижената с остаряването функция на островния дял на мозъчната кора, пише в статия на сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.
Към функциите на островния дял на мозъчната кора спадат изграждане на възприятията и анализ на състоянието на вътрешните органи. На базата на тази информация мозъкът формира модел за безопасно поведение в дадена ситуация.
Пониженото функциониране на дела с остаряването обяснява частичната липса на инстинктивни защитни реакции при общуване с потенциално опасни непознати и липсата на критична преценка на реалността. С други думи това означава, че старците губят мерилото за рисково и безопасно поведение и трудно могат да предвидят причинно-следствената връзка от действията си.
При теста се констатира, че възрастните много по-често в сравнение с по-младите дават положителна оценка на видимо подозрителни типове. В него са вкючени 119 души на възраст от 55 до 84 години и още 24 между 20 и 42 години в контролната група.
Първоначално на двете групи са показвани различни лица, които е трябвало да бъдат групирани в 3 категории, заслужаващи, непредизвикващи доверие и неясни и оценени по степен от минус до плюс три според силата на усещането, което създават. Подозрителните персонажи се отличавали очебийно с неискреността си, на лицето им фигурирала фалшива усмивка, самодоволно излъчване, хитър поглед.
На втори етап от изследването учените проследяват мозъчната активност на представителите от отделните възрастови групи при преценката им на лицата и установяват активиране на островния дял на кортекста при възникване на подозрителност към даден субект при младите, за разлика от възрастните, при които не се наблюдава промяна или тя е слаба.