Въпросът за здравните ефекти на виното е един от най-широко обсъжданите в броматологията – науката за храната и правилното хранене, и по-широката медицинска тематика изобщо. По разбираеми причини са налице огромно количество клинични данни, които обаче не са подлагани на систематичен анализ. Анекдотичните съобщения за един или друг полезен ефект са базирани на малки и недобре контролирани проучвания, което не позволява извеждане на генерални изводи и изясняване на цялостната картина. Това е причината често да чуваме за един или друг полезен ефект, докато в следващия момент ни се напомня колко вредни са всички видове алкохол, включително и виното.
Нека се опитаме да разгледаме въпроса по-систематично и да изясним какво знаем за виното, какво не, в кое сме сигурни и в кое не сме.
Това което може да се каже със сигурност е, че всякакви ефекти неминуемо произлизат от химичния му състав, т.е., за да разберем напълно физиологичните ефекти на виното, първо трябва да сме наясно с химичния му състав. Виното е алкохолна напитка, отличаваща се с необичайно разнообразен състав от биологично активни вещества, обусловен от първоизточника му и начина на получаване. То съдържа десетки различни съставки, макар че далеч не всички са в значими количества, за разлика от водката, например, която на практика съдържа само вода и етилов алкохол. Това оставя открита вратата пред търсенето на евентуални здравни ефекти, различни от тези на етиловия алкохол – нещо, с което производителите на водка не могат да се похвалят.
Многото химични анализи са показали, че от биологично активните съставки, в най-големи количества (след етанола) в червените вина присъстват полифенолите. Това е един от малкото консенсуси по темата. Другата точка, по която има всеобщо съгласие е, че в най-големи количества и с най-значими здравни ефекти е ресвератролът. За него са сравнително добре документирани противоракови, противовъзпалителни и антидиабетни свойства, а за много от останалите полифеноли в червеното вино – кверцетин, различни танини и др. - антиоксидантни. Може да се каже, че с това консенсусите се изчерпват...