При раково заболяване стресът се увеличава неимоверно, което е напълно нормално, но според специалисти той може да попречи на оздравителния процес и на лечението.
Ново изследване установи, че прилагането на медитация и арттерапия може да доведе до промени в мозъка, които да снижат нивата на стрес в организма.
Проучването е проведено с участието на 18 жени с диагностициран рак на гърдата. Диагнозата е поставена шест месеца или три години преди началото му.
Доброволките са разделени в две групи на случаен принцип, като едната е подложена на терапия с медитация и изкуство, а втората група е контролна.
Терапията се състои от две части. В първата се прилагат курсове по дихателни техники, осъзнаване на емоциите, слушане на релаксираща музика, разходки и практикуването на йога и медитация.
Вторият компонент от терапията се състои от художествени дейности, целящи да дадат възможност на участниците да изразят себе си. По този начин дават воля на емоциите си и се освобождават по-лесно от негативните мисли и чувства.
В началото и края на проучването доброволците отговарят на въпроси, свързани с емоционалното им състояние и настроение. Също така изследователският екип прави изследвания и с магнитен резонанс.
Резултатите показват, че участниците, които са минали през арттерапия и медитация значително са намалили тревожността, депресията и други форми на психологичен стрес в сравнение с контролната група.
При жени с рак на гърдата, намаляването на психологически стрес е съществено значение за подобряване на имунната функция, повишаване качество на живот и по-ефективното справяне с болестта.
Резултатите от проучването са публикувани в сп. Stress.