Респираторната синцитиална вирусна инфекция наподобява настинка, с тази разлика, че симптомите й са по-изразени и заболяването протича по-тежко. Иначе симптомите са същите – кашлица, хрема и запушен нос, зачервено гърло, повишена температура. Възможна е и болка в ушите и зачервяване на очите. Инфекцията засяга долния респираторен тракт. Клиничната картина е подобна на бронхиолита.
Освен изброените симптоми при някои деца се отчитат хрипове и затруднено, повърхностно и учестено дишане.
Типични признаци за заболяване на бебето - които важат и при респираторната синцитиална вирусна инфекция при тях - са раздразнителността, липсата на апетит и отпуснатостта.
Също както останалите простудни заболявания и грипа, се разпространява бързо и се среща често, предимно през студените месеци, от октомври до март. Вирусът е силно заразен и с голяма възприемчивост. Предава се по въздушно-капков път, от болен или здрав вирусоносител, като инкубационният период е между 2 и 8 дни, обикновено около 5.
Респирапорната синцитиална вирусна инфекция засяга най-вече деца до двегодишна възраст. По принцип заболяването не е притеснително, но налага наблюдателност, за да може в случай на влошаване на симптомите му, да се вземат необходимите мерки за предотвратяване на евентуално усложнение, което може да доведе до пневмония. По-голям риск съществува за бебетата (особено при недоносените), при които и се наблюда висок леталитет.
Познати са два подтипа на респираторния синцитиален вирус, като те подобно на грипните бързо мутират и образуват нови щамове, заради което не може да се изгради траен имунитет срещу нова инфекция, дори в продължение на един сезон.
Вирусът се предава чрез слюнката. Заразяването може да стане и при ползване на общи вещи с болен или вирусоносител.