Стимулирането на мозъка по време на сън може да засили паметта и концентрацията.
Изследователи от Северозападния университет в САЩ установяват, че това стимулиране би могло да засили обработването и запаметяването на вече постъпила информация, но и да осигури нови знания и умения.
В проучването участниците се учат да свирят кратка мелодия на пиано. След като им е показано кои клавиши трябва да използват, за да възпроизведат мелодията, доброволците са оставени да спят за около 90 минути.
Докато си почиват, изследователите проследяват мозъчната им активност чрез електроенцефалография. По този начин разбират кога доброволците навлизат в етап на съня, свързан със съхраняването на спомените. В този момент се пуска тих запис на съответната мелодия, която участниците трябва да изсвирят на пианото.
Резултатите показват, че след като те са се наспали, правят много по-малко грешки и усвояват по-лесно мелодията.
Външното стимулиране, като четене или слушане на музика по време на сън може да помогне за по-лесното обработване на вече постъпила информация, тъй като така се стимулират сложни процеси в мозъка, отговорни за запаметяването, обяснява Кен Палър, професор по психология от Северозападния университет.
Изследователите продължават проучването, като се опитват да разберат как тяхното откритие може да се използва за научаването на чужди езици и други видове обучения.
Резултатите му са публикувани в сп. Nature Neuroscience.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.