За малка част от жените използването на дезодоранти против изпотяване е напълно безсмислено. Те са облагодетелствани потта им да няма неприятен мирис, причина за което е носителството на особена генна вариация, срещаща се в много редки случаи, се пише в сп.Journal of Investigative Dermatology.
Английски учени проследяват 6495 жени и установяват, че 117 от тях носят вариация на гена ABCC11. Въпреки това 78% от късметлийките все още използват дезодоранти или друг вид козметика против изпотяване.
Учените се опитват да разработят козметични продукти на основа на гена ABCC11, който ще неутрализира неприятната миризма, без обаче да я замества с друга, както се получава при използването на дезодоранти.
Това от своя страна ще намали закупуването на продукти, които могат да имат отрицателно действие не само към околната среда, но и към здравето, обясняват специалисти.
Козметичната индустрия включва все по-силни химикали в дезодориращите продукти, като се започне от алкохол и триклозан до по-сериозните циркониеви соли, за прилагането на които има данни, че вредят на белите дробове.
В съвременните дезодоранти една от ключовите съставки са антиперспирантите, които са насочени основно към възпрепятстване на изпотяването. Повечето антиперспиранти съдържат елементи, които влизат в реакция с протеинови молекули на потта и образуват гелообразна субстанция.
Ефективността на дезодорантите зависи от големината на тези молекули. Работят по-малките, които навлизат в порите на кожата. В тях те по-ефективно блокират дейността на пората и предотвратят отделянето на секрет от нея.
Най-използваните антиперспиранти са алуминиев хлорохидрат и алуминиев цикониев хлорохидрат. Тяхната употреба обаче е свързана с възпаление на кожата. Ето защо някои изпитват непоносимост към дезодорантите или в последствие усещат дразнене, което по-късно може да доведе до възпалителен процес.