Цветана Якимова работи в областта на ХИВ/СПИН от 10 години. Мениджър е по мониторинг и оценка към Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” към Министерство на здравеопазването. Занимава се със събирането, обработването и анализа на данни, както и с наблюдение на дейностите и осъществяване на контрол върху тяхното качество.
Завършва висше образование в областта на хуманитарните науки - приложна лингвистика и следва социология.
Какво се поема от държавата по отношение на лечението на хората с ХИВ/СПИН?
Това е сред малкото заболявания, за които държавата плаща изцяло лечението. Освен скъпоструващите медикаменти, държавата поема и медицинската грижа за засегнатите от ХИВ/СПИН, независимо от здравноосигурителния им статус.
Важно е да се подчертае смисълът на лечението – от една страна за подобряване и удължаване на живота на хората, които вече са инфектирани, а от друга – като превенция.
Провеждането на лечение намалява вероятността за предаване на инфекцията на други хора. Освен това, средствата, вложени в превенция, ще намалят или поне няма да позволят рязкото ограничаване на нуждата от финансов ресурс за болнично и медикаментозно лечение.
От години Министерство на здравеопазването отделя значителни средства за закупуване на специфична антиретровирусна терапия. Тя е комбинирана и съдържа три различни медикаменти.
Фармацевтичната индустрия и медицинският свят продължават да търсят нови решения за справяне със заболяването. Продължава разработването на нови медикаменти. Към момента усилията са насочени и към създаването на комбинирани формулировки на лекарствата. Това облекчава пациента, защото намалява броя на таблетките, които трябва да приема. Работи се и за подобряване на съществуващите към момента медикаменти, за да се намали токсичността им и страничните ефекти, които могат да създадат дискомфорт и да нарушат придържането към терапията, което е изключително важно.
С какви проблеми и трудности се сблъскват засегнатите от ХИВ/СПИН у нас?
Качеството на живот на пациента не зависи само от поемането на медицинските грижи по лечението му. Част от хората, живеещи с ХИВ/СПИН, имат социални проблеми, които не могат да бъдат разрешени чрез медицинското обслужване и болничното лечение. Например те са с нисък икономически статус или са безработни. Някои от тях са бездомни. Това налага да се мисли повече в насока справяне със социалните проблеми и намиране на начин за социална подкрепа.