Изследователи от Университета в Нюкасъл обявиха, че са открили нови, потенциално преломни стратегии за лечението на астма.
Астмата е хронично заболяване на дихателните пътища, причиняващо стесняване на бронхиолите, кашляне и свиркащо дишане. В момента терапиите при астма, провокирана от алергени, и астма, провокирана от вируси, са сходни, въпреки че при последните те са не особено успешни.
След дългогодишни изследвания над болестта и пристъпите й, учените са установили, че за отключването на астматичните пристъпи са отговорни два протеина. Проучванията показват, че при навлизане на поленови частици в дихателните пътища, нивата на единия протеин се повишават, а на другия се понижават. Те се синтезират във вътрешните слоеве на дихателните пътища и контролират реакциите към алергени. Според учените идентифицираните протеини предоставят възможност за създаване на нови, по-ефективни лекарства.
Вече е установено клиничното им значение чрез изследвания с астматици.
Разработени са и техни предклинични модели. Макар че е твърде рано да се правят изводи за клиничното им приложение, лекарствата показват обещаващи резултати в задържането на астматични промени в белодробна тъкан, изложена на поленови и вирусни алергени.