IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Алергията към лекарства най-често се характеризира с обрив

Налага се спиране на лекарството

Алергията към лекарства най-често се характеризира с обрив

Алергичните реакции към лекарства не са рядкост в клиничната практика. Алергичната реакция представлява поредица от химични и физиологични процеси, отключени от внасянето на определено вещество в организма. Макар че проявленията на алергичната реакция към различните лекарства могат да бъдат много разнообразни, най-чести са обрив по кожата или гадене и повръщане.

Дори и да сме алергични към дадено лекарство, след първия му прием не настъпват никакви забележими смущения. Макар че това не се проявява външно по никакъв начин, срещу лекарството се изработват специфични белтъчни вещества, наречени антитела. Когато повторно приемем същия медикамент, антителата го разпознават и се свързват с него. Когато антителата са свързани с лекарството, те могат да бъдат разпознати от специални клетки, наречени мастоцити, които освобождават големи количества хистамин в кръвта. Хистаминът предизвиква появата на обрив и зачервяване по кожата, дразнене на очната лигавица, оток по устните, лицето и/или по хода на дихателните пътища, което предизвиква свиркащо дишане. 

В някои случаи може да се достигне до анафилактичен шок, който е много сериозно, потенциално животозастрашаващо, състояние. Симптоми на анафилактичен шок са силно понижение на кръвното налягане, ускорен пулс и сърцебиене, коремни болки, диария, обърканост, затрудняване на дишането, обрив и загуба на съзнание.
 
Съществуват и алергични реакции, които протичат без участието на антитела.
 
Продължението на материала може да намерите в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата