Пневмонията е заболяване на белите дробове, което има инфекциозен характер. Негови причинители могат да са различни микроорганизми – вируси, бактерии, гъбички и паразити. В повече случаи пневмонията се дължи на инфекция с аденовируси, риновируси, грип, респираторен синцитиален вирус и парагрипен вирус, причиняващ круп.
Най-често пневмонията започва след инфекция на горния респираторен тракт (нос, гърло), като симптомите й се проявяват 2-3 дни след настинката или наличието на възпалено гърло.
Симптомите зависят много от възрастта на детето и причинителя на пневмонията. Те обичайно включват: висока температура, втрисане, кашлица, хрема, учестено дишане, хъхрене и свистене, забелязва се хлътване на мускулите при гръдния кош между ребрата и изтичане на секрет от носа при усилено дишане. Детето може да се оплаква от болки в гърдите, корема, възможно е и да повръща, да посинеят устните и върховете на пръстите му. Естествено, жизненият му тонус драстично е паднал, както и апетитът му.
Оплакването от болка в корема и повръщане обикновено се появяват, когато инфекцията е обхванала долната част на дробовете. Тогава е налична трайно повишена телесна температура, но обикновено дишането не е засегнато.
Пневмонията заради бактериална инфекция се развива по-бързо. Тогава се наблюдава рязко повишаване на телесната температура, изведнъж, появява се и нетипично учестено дишане.
Пневмонията, дължаща се на вирусна инфекция, се развива постепенно, симптомите не са така силно изявени. Типично е наличието на хрипове.
Някои симптоми на заболяването дават представа за инфекциозния причинител. Например главоболието, възпаленото гърло и наличието на обрив са показател за инфекция с микоплазма, която се среща по-често при по-големите деца и младежите.
При малките деца, между 1 и 3 години, пневмонията често се дължи на хламидия. Характерни признаци са наличието на конюнктивит, симптомите, характерни за пневмонията, са по-слабо изразени, не се отчита повишаване на телесната температура.