Пушачите, които успяват да откажат цигарите преди навършването на 40 години, са с по-малък риск от фатален изход в следствие на проблеми, породени от тютюневите изделия.
Това не означава, че преди тази възраст тютюнопушенето е безвредно, отбелязват специалисти.
В проучване са прегледани данните на 200 000 души, както настоящи, така и бивши пушачи. Доброволците са интервюирани в периода между 1997 г. и 2004 г., към изследване, проведено от Национални американски здравен център. Налице са данни за смъртни случаи сред анкетираните до края на 2006 г.
Изследователите установяват, че отказалите цигарите между 35-44-годишна възраст са с по-голяма продължителност на живот от отказалите ги на 45-54- и 55-64-годишна възраст.
Според изследователите около 30 млн. младежи в световен мащаб, пропушват всяка година. При запазването на тази тенденция през 21 век ще има около 1 милиард смъртни случай вследствие на тютюнопушенето, в сравнение с 100 милиона през 20 век.
Освен увеличаване продължителността на живот, отказването от цигарите намалява риска от сърдечносъдови проблеми, рак и пр. 15% от пушачите с рак в четвърти стадий преживяват две години, докато за непушачите и бившите пушачи този показател е 40 и 20%, съответно.
Спирането на цигарите подобрява здравето, понижава кръвното налягане и риска от инфаркт. Кръвообращението започва да се подобрява в рамките на 2 до 12 седмици след спиране на тютюнопушенето.
Възможно е наличието на симптоми на абстиненция при отказване на тютюнопушенето, но те обикновено продължават по-малко от две седмици, твърдят експерти.