Проф. д-р Иво Кременски е Национален консултант по Медицинска генетика към Министерство на здравеопазването, член на множество български и международни научни организации, автор на над 200 статии над 400 участия в конгреси. Национален консултант по медицинска генетика.
Проф. Кременски, предвид все по-рентабилните генетични тестове, вървим ли към персонализирана медицина?
Откакто има съвременна генетика, стремежът винаги е бил медицината да бъде максимално индивидуализирана (персонализирана) – не просто „три пъти по едно или два пъти по едно хапче…”, защото за някои хора това е прекалено много и може да нанесе тежки вреди, а за друга част от пациентите може да няма очаквания ефект, докато лечението е ефективно само за определена част от пациентите. По принцип, всички генетични изследвания са елемент на персонализираната медицина, защото те показват максимално точно какъв е проблемът на генно, белтъчно или метаболитно ниво. Това е персонализирана медицина по отношение на диагностиката, т.е. изяснява се точно кой е вариантът на болестта, дава се възможност и за прогнозиране на хода на болестта, от тук и възможност за адекватно лечение.
Според Вас това ще бъде ли рутинна практика в обозримото бъдеще?
Това вече е рутинна практика в напредналите страни. То е рутинна практика за определени заболявания у нас, но в твърде ограничени мащаби. В България персонализирано лечение вече се извършва за рака на дебелото черво, недребноклетъчният рак на белия дроб и рака на гърдата. Нещо повече, изследването е безплатно, лечението също е осигурено и е безплатно за пациентите, за които е показано. Към днешна дата на световния пазар има над 200 лекарства с етикет при какви генни характеристики са подходящи и техният брой нараства експоненциално.
Продължението на интервюто може да намерите в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.