Учени потвърждават, че мъжете наистина по-трудно интерпретират чуждите емоции по изражението на лицето, отколкото жените. Изследователи от Университета в Единбург показват на две групи мъже и жени снимки на хора, изразяващи различни емоции, след което на участниците са задавани въпроси за лицата от снимките.
Докато участниците отговарят, мозъчната им дейност е сканирана и времето за даване на отговор е прецизно измерено. На въпросите дали хората от снимките изглеждат доброжелателни и спокойни, мъжете отделят повече време. Въпреки че достигат до идентични крайни отговори, както и жените, мъжете изглежда се нуждаят от повече време да преценят изражението на снимката.
Сканирането на мозъка показва нахлуване на кръв в зона от мозъка, участваща във формирането на емоции и асоциации. Според изследователите това показва, че мъжкият мозък трябва да работи по-усилено, за да вземе решения, които за него са изначално по-трудни.
Професор Стивън Лоури, ръководител на проучването, пояснява, че дизайнът на изследването е такъв, че дава на участниците толкова време, колкото им е необходимо, за да вземат окончателно решение. При тези обстоятелства мъжете се справят еднакво добре с жените. Но в реалните житейски условия, те често биват изправени пред необходимостта да взимат бързи решения, които често се оказват грешни.
Резултатите от проучването, публикувани в списанието PloS ONE, могат да се окажат от значение и за лечението на аутизъм, тъй като много аутисти се затрудняват да интерпретират лицеви изражения и да разпознават различните емоции. Когато изследователите провеждат същото изследване сред група мъже - аутисти, те установяват, че притокът на кръв към същата зона на мозъка е още по-голям.
Според проф. Лоури, това е еволюционна стратегия, развила се при мъжете за преодоляване на природно по-ниската им емоционалност и разбиране и адаптиране към социално значими явления и събития.
Още интересни новини за здравето може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.