Вероятно сте чували твърдението, че консумацията на твърде много сладки продукти води до диабет. Това обаче е една от публичните заблуди, също като твърдението, че при храненето си диабетиците трябва да се подчиняват на твърде много правила и се налага да се откажат от редица любими продукти...
Нека разгледаме по-подробно тези популярни погрешни схващания за храненето, свързано с диабета. Това е важно не само за хората, страдащи от заболяването, но и всички, при които има наследствен фактор за развитието му, водят заседнал начин на живот и обичат сладичкото...
Мит 1. Консумацията на твърде много захар причинява диабет
Всъщност, не може да се твърди, че причините за диабета са напълно изяснени. Но това, което категорично се знае е, че консумацията на много захар е малко вороятна причина за диабет. За да се развие заболяването, значи че е разстроена способността на организма да превръща поетата храна в енергия.
Хранителните вещества, които поемаме в по-големи количества, не само заради избора ни, но и заради потребностите на тялото от енегрия, са въглехидратите. С други думи, по-голяма част от консумираната от нас храна се разгражда до глюкоза, която клетките използват като „гориво“, за да образуват енергия и функционират. За този процес на клетъчно ниво обаче, е необходим хормонът инсулин, който е един вид „ключът“ за отварянето на клетките и навлизането на глюкозата в тях. Инсулинът се синтезира от задстомашната жлеза (панкреас).
При диабет тип 1 панкреасът не е в състояние да синтезира инсулин, а без него глюкозата не се усвоява от клетките и остава в кръвоносните съдове. Този диабет обикновено започва в млада, дори детска, възраст. Смята се, че се дължи на проблем от страна на имунната система. Налага се инжекционнен прием на инсулин.
При диабет тип 2 панкреасът не произвежда достатъчно инсулин, той не е ефективен или и двете. Диабет тип 2 се среща с по-голяма честотата при наднормено тегло, като може да се развие във всяка една възраст.
Гестационният диабет е този диабет, който се развива по време на бременност. Роля на фактор играят хормоналните промени в организма на бъдещата майка след зачатието, от което инсулинът не се използва коректно. Обикновено се налага прием на инсулин до раждането, след което състоянието на жената се нормализира.
Кои са останалите митове може да научите в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.