Холестеролът е необходим на организма за поддържането на някои функции и като „строителен материал“ – например да се синтезират хормони, използва се за изграждането на клетъчните мембрани и за защитно покритие около нервите. Представлява мастна субстанция, която се синтезира от организма. Новосинтезираният и поетият чрез храната холестерол постъпва в черния дроб. Там се свързва с белтъци и се получават липопротеидни комплекси, благодарение на които става възможно транспортирането му в кръвта.
Измерваме два вида липопротеини, с ниска (LDL) и с висока плътност (HDL). Първите са огромни спрямо тези с висока плътност. Те се „търкалят“ от кръвта в артериите, при което е възможно холестеролът да се отдели от обграждащите го протеини и навлезе в артериалната стена, което с течение на времето води до нейното удебеляване и намаляване на лумена й.
Заради по-малкия лумен, кръвотокът се затруднява, създават се условия за образуване на кръвни съсиреци. При налично тромбообразуване рискът за здравето от сърдечно- или мозъчносъдов инцидент става изключително висок.
Действието на малките липопротеини с висока плътност в артериите е коренно противоположно. Особеното за тях е, че те „почистват“ мастните субстанции от артериите. Ето защо е важно непрекъснато да следим за вида мазнини, които консумираме и поддържаме баланс в нивата им.