IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Целината помага при хипертония

Тя има дълга история на медицинско приложение

Целината помага при хипертония

 Целината има дълга история на медицинско приложение. Тя е един от най-добрите примери за това как храната трябва да бъде лекарство и как лекарството трябва да бъде храна. Целината е отличен източник на витамин К, С, В1, В2, В6, калий, фолиева киселина, калций, магнезий, фосфор, желязо, както и фибри. Освен това, целината съдържа в по-малки количества и вещества, които имат специфични физиологични ефекти, които правят приложението й много подходящо при редица медицински състояния.

 Това са преди всичко фталидите, за които се смята, че отпускат мускулните влакна в артериите, което им придава антихипертензивен ефект. Спомагателен ефект в това отношение оказват и калия и магнезия, които се съдържат в целината. Неслучайно, тя се използва от векове в традиционната китайска медицина за лечение на високо кръвно налягане.
 
Целината съдържа фибри и калциеви соли, които неутрализират стомашните киселини. Това прави целината уместна храна при хора, страдащи от киселини и лошо храносмилане.
 
Като особено богат източник на витамин С, целината носи и всички полезни ефекти, които произтичат от него. Той е необходим за правилното функциониране на имунната система и е особено силно показан (и самата целина, съответно) при инфекциозни заболявания на горните дихателни пътища. Предвид много по-високото съдържание на витамин С в целината, в сравнение с магданоза, може би било уместно да заменим магданоза с целина при приготвяне на пилешката супа, традиционно приемана през зимата за лечението на грип и простуда.
 
Други приложения на целината, за които е бил съобщаван поне известен успех, са противоастматично, отхрачващо и диуретично.
 
Семената от целина съдържат и вещества, наричани кумарини. Те са сравнително голяма група, включваща съединения от няколко основни разновидности. В целината се съдържат най-вече фуранокумарини с основен представител бергаптен, който се съдържа, също така, и в редица етерични масла – бергамотово, портокалово и др. От семената от целина се получава етерично масло, което намира широко приложение в парфюмерията. Бергаптенът увеличава чувствителността на кожата към слънчева светлина, поради което тези етерични масла не трябва да бъдат използвани преди излагане на слънце.  
 
Още интересни новини за здравето може да намерите в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата