Няма данни за заразени с птичи грип граждани на Румъния или Русия, където има огнища на птичи грип, допълни тя.
Птичият грип трябва по същество да стане човешки, за да започнат хората да се разболяват от него. Необходимо е човешкият организъм да го припознае като свой, добави тя.
По думите й човек може да се зарази от вируса на птичия грип в този вид, в който е в момента, само при пряк контакт с болна птица. Вирусът на птичия грип не може да се предава от човек на човек, допълни доц. Кожухарова.
Епидемиите от грип, които се разпространяват между хората, са причинени винаги от вируси, които са адаптирани към човека. Възможно е тези вируси да са имали като прародител някакъв животински вирус, обясни доц. Кожухарова.
Грипният вирус е много пластичен, може да се адаптира и лесно променя структурата си. Според нея има основание за опасение, че той в даден момент може да прескочи видовата си бариера и да стане патогенен за хората - да се превърне в човешки грипен вирус.
Птичият грип все още си остава зооноза, обясни епидемиологът. По думите й има подобни грипни заболявания при конете, свинете и други животни, но те не са заразни за хората. Мутирането на животински вирус към човешки не е много лесен процес, добави тя. Според нея има шансове вирусът да си остане животински.
До момента няма средства за предотвратяване от зараза с птичи грип освен поддържане на висока лична хигиена, допълни Кожухарова. Приемът на химиотерапевтично лекарство няма да има превантивен ефект, обясни тя. Ваксина или лекарствен медикамент срещу птичи грип няма, припомни още тя.
Броят на заразените с птичи грип в света е много малък, но починалите сред тях са много, което означава, че става въпрос за много опасно заболяване, уточни доц. Кожухарова.
Проблемът ще стане сериозен, ако вирусът започне да се предава от човек на човек. Ако това се случи той ще може да се предава и чрез кашлица, поясни още тя.
Развиването на птичият грип в човешкия организъм става също толкова бързо, колкото и човешкия - за една седмица. Като клинична картина двата вируса не се различават, освен че птичият грип протича по- тежко. Без лабораторно изследване никой не може да постави диагнозата категорично, добави доц. Кожухарова.
В момента, в който в България се появи птичи грип, е важно той да бъде диагностициран бързо. Обезпокоени сме, че появата му е възможна заради близостта на страната ни с Румъния и Турция, каза доц. Кожухарова.
Децата, които починаха в Турция, са чистели изпражнения на болните птици, след което най-вероятно са пипали очите, носа или устата си с мръсни ръце. Възможно е и да са вдишвали заразен въздух, защото заразата може да се предаде и по въздушно-прахов път, обясни доц. Кожухарова.
Всички хора трябва да знаят какво е птичи грип, как се предава заразата и как трябва да се предпазват. По думите й в момента в страната се разпространяват информационни материали по темата и указания за действие.
Всички общопрактикуващи лекари ще получат указания, в които е обяснено дори какви въпроси да задават на пациентите, допълни тя.
Всички, пътуващи извън страната ни към райони, заразени с птичи грип, също получават инструкции, добави доц. Кожухарова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.