Три проучвания, публикувани в едно от най-влиятелните научни списания – Nature, показват, че количеството на приеманата с храната сол може да влияе на имунологичното равновесие в организма и да участва в появата на автоимунни заболявания, когато е прекалено високо.
В трите проучвания изследователите съсредоточават вниманието си върху група имунни клетки, наречени Т-клетки, тъй като те участват активно в унищожаването на патогенните микроорганизми и протичането на автоимунните заболявания. Учените са особено силно заинтересовани от това как се развиват Т-клетките.
В хода на работата специфичен тип имунни клетки, наречени ТН17, привлича вниманието на изследователите. Учените установяват, че в in vitro условия, тези клетки участват в пораждането на редица автоимунни заболявания – множествена склероза, псориазис, ревматоиден артрит и анкилозиращ спондилит (болест на Бехтерев), ако солевото съдържание на междуклетъчното вещество бъде повишено.
Въпреки че резултатите са получени в in vitro експерименти, а не в клинично проучване, учените не изключват вероятността повишеният прием на сол в действителност да се окаже сериозен рисков фактор. Те препоръчват придържане към традиционно приетите норми за ежедневен прием на сол с храната, като дори съветват да се задържаме много под максимално допустимите количества.
Все пак учените изтъкват, че настоящите резултати са само експериментални и, че е напълно възможно в организма да играят роля много други фактори, които да модифицират ефектите на солта върху имунната система в една или друга посока. Авторите подчертават, че във всички случаи, приемът на по-големи количества сол не е пряко отговорен за възникването на автоимунни заболявания. По-скоро, ако резултатите от проучванията наистина се окажат клинично значими, той е спомагателен фактор, който се съчетава с редица други такива, за да се достигне в крайна сметка до автоимунно заболяване. Ако това се окаже вярно обаче, би било добре сериозно да се замислим върху вредната страна на хранителните си навици.