1. Какво представлява кератитът?
Кератитът представлява възпаление на корнеята – изпъкналата, прозрачна, предна част на окото, която покрива ириса, зеницата и предната очна камера.
2. На какво се дължи появата на кератит?
Кератитът може да има инфекциозен и неинфекциозен произход. От неизнфекциозните причинители най-често се срещат силните източници на ултравиолетова светлина - електрожен или излагане на силно слънце; алергични реакции; изсушаване на очната лигавица; прекалено дълго носене на контактни лещи; травми и др.
От инфекциозните кератити най-голямо значение имат вирусните – херпес зостер и херпес симплекс вирусите; бактериалните (на-често причинявани от Staphylococcus или Pseudomonas); амебните и гъбичните. Патогенните микроорганизми могат да попаднат в окото чрез замърсени контактни лещи, замърсена вода или търкане на очите с мръсни ръце. Имуноспупресията е рисков фактор за развиване на херпес симплекс кератит.
3. Какви са симптомите на кератит?
Кератитът протича със зачервяване на склерата и корнеята, като последното обстоятелство може да причини замъгляване на зрението. Кератитът обикновено е умерено до силно болезнен и причинява усещане за чуждо тяло в окото. Засегнатото око става чувствително на светлина.
Повърхностният кератит засяга само повърхностните слоеве на корнеята и най-често преминава без да се достига до усложнения. При засягане на дълбоките слоеве на корнеята обаче, в хода на процеса на възстановяването й в нея може да се формира белег, който да наруши зрението.