Лошото настроение и намалената работоспособност съвсем не са най-тежкото последствие на недоспиването. Оказва се, че недостигът на сън кара тялото да се стреми към набавяне на повече енергия или с други думи – към изяждане на повече храна. Това става чрез повлияване на нивата на два хормона, които регулират апетита. Недоспиването повишава нивата на грелин, който стимулира апетита, докато понижава нивата на лептин, който потиска усещането за глад. Всичко това подготвя сцената за последващо преяждане и затлъстяване.
Голям брой проучвания са показали, че сънят, хранителните навици и телесното тегло са тясно свързани и това съвсем не е учудващо – всички те са част от човешката физиология. Смущаването на един компонент води до смущения и в останалите два, както и до засягане на цялостното здравословно състояние. Добрите хранителни навици и крепкият сън са интимно свързани и ключови за поддържането на здравословно телесно тегло.
В това отношение, има редица полезни съвети, които подпомагат наспиването нощем, а по този начин и подпомагат поддържането на нормално тегло.
На първо място, високо калоричните вечери трябва да бъдат избягвани, особено тези, богати на прости захари. Не само, че това директно допринася за трупането на излишни килограми, но и предизвиква прилив на енергия, който може да отложи заспиването с часове. Това са няколко часа въртене в леглото, вместо няколко часа сладък сън. Всичко това може да има своите последствия – както на работното място, така и извън него.
Също така, пълноценното хранене е доказало своята важност за качеството на съня. Установено е, че недостига на В витамини, цинк и калций предизвиква нервност, напрегнатост и безсъние.
Излишно е да се казва, че кофеин не бива да се приема преди сън. Това, което не е излишно да се уточни, обаче, е, че пикантни храни също не е добре да се приемат преди лягане. Те могат да предизвикат киселини, които да могат ни събудят нощем със силно парене зад гръдната кост – пирозис.
Най-после, някои хранителни добавки могат да бъдат използвани с нелоша успеваемост при леки разстройства на съня и денонощния ритъм. Известно е, че епифизната жлеза секретира хормона мелатонин, който участва в контрола на ритъма на бодърстване и сън. Някои хора установяват, че безсънието им успешно се повлиява от хранителни добавки, съдържащи мелатонин. Макар че не винаги е ефективен за това показание, мелатонинът поне е високо безопасен, така че навярно си заслужава поне да бъде опитан, преди преминаване към „тежката артилерия“ срещу безсъние – бензодиазепини, антихистамини, барбитурати и др.