IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Физическата активност прави децата по-умни

Децата имат по-добър успех, ако спортуват

Физическата активност прави децата по-умни

Никак ненов извод се прави в проучване, публикувано в Journal of Pediatrics, където се твърди, че децата в начално и основно училище имат по-добър успех, ако редовно играят навън или се занимават с някакъв спорт.

В проучването не се прави причинно-следствена връзка между двете, но според изследователи и експерти резултатите му са красноречив показател за решението на някои американски училища да увеличат часовете по математика, писане и четене, за сметка на физическото възпитание.

Налагането децата да прекарват повече време над училищната скамейка в смятане и четене, вместо да им се дава възможност да се движат и развиват физическите си способности, е потенциално непродуктивен подход, казва водещият изследването д-р Робърт Роунър от университета Крайтън и училищата Линкълн, Небраска, САЩ.

Екипът на д-р Роунър сравнява степента на физическа активност и оценките на децата и открива, че по-мобилните имат повече от два пъти по-висока вероятностност да изкарат тестовете по математика и четене в сравнение с обездвижените.

Колкото и да е странно на пръв поглед, изследователите не откриват индексът на телесна маса да играе особен ефект върху ефекта на обучителния процес, въпреки че той е важен индикатор за здравословното състояние, както физическата активност.

Изводът на експертите е, че вместо да се съсредоточава вниманието в теглото на децата, е по-благоразумно то да се насочи към физическата им активност, като конкретно се следи дали те извършват аеробни упражнения. С други думи казано, дали се оставят да играят и тичат на воля в двора на училището, или в специално предвидени за целта часове, като това има много по-съществен ефект от допълнителните учебни занимания.

За добрите резултати на учениците, освен двигателната активност, влияе и материалното положение на семейството. Но докато на доходите на хората трудно може да се повляе, то да се осигури време за достатъчно двигателна активност на децата в училище е къде по-лесно, коментират изследователите.

Още интересни здравни новини можете да прочетете в Puls.bg. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата