Потапянето на бисквитите в чай наистина ли ги прави по-вкусни и ако да – защо? С тази задача се заема британският готвач Хестън Блументал, който с помощта на високотехнологично устройство, поставено в носа, окончателно и неопровержимо доказва, че шоколадовите бисквити, потопени в чай, са по-вкусни.
Хестън Блументал е от готвачите, които се интересуват от химията на храната. За да разреши мистерията на шоколадови бисквитки, той се обръща за помощ към учени от Университета в Нотингам. Те разработват устройство, наречено MS-Nose, което измерва количеството вкусови и ароматни молекули, освободени в устата при отпиване от чаша вино или отхапване от парченце шоколад, например.
Устройството е свързано с компютър, който измерва сетивната стимулация при дегустиране на сладкото изкушение. Показанията на устройството биват изобразени на монитор в графичен вид за повече яснота.
Вкусът на бисквитите се дължи на веществото метилбутанол, който им придава (както и на останалите тестени изделия) характерния вкус на печено тесто. Когато Блументал сдъвква суха бисквита, уредът измерва нивата на метилбутанола и изпраща показанията към монитора. При опитване от бисквита, потопена в черен чай, показанията на апарата са значително по-високи.
Блументал е категоричен, че бисквитите имат по-силен бисквитен вкус, когато са напоени с чай.
Поставянето на тръбичка в носа, може би, не е най-уместният начин за измерване на вкус, ще кажат някои. Аваниш Кант – един от учените, разработили MS-Nose, обаче, обяснява, че възприятието по време на хранене всъщност е смес от вкусови и ароматни стимули, идващи от езика и носа, съответно. Носът, гърлото и ушите са свързани чрез канали. Когато се храним, храната взаимодейства със слюнката и освобождава ароматите си, които „циркулират“ между носа и гърлото. Според Кант, там се случва магията на вкуса. Това позволява възприемането на милиони различни вкусове и привкусове, включително различаването на 100-доларово вино от непретенциозен аналог за 5 долара и суха от мокра бисквита.