Роботизираната хирургия се прилага за постоянно разширяващ се кръг от показания и процедури. Някои хирурзи обаче изразяват съмнения, че е по-добра от класическата хирургия. Сигурното е, че е по-скъпа...
Какво представлява роботизираната хирургия и какви са предимствата и недостатъците й?
При роботизираната хирургия, многорък робот, наречен Da Vinci, прави разрезите и манипулациите, използвайки малки инструменти, прикрепени за „ръцете“ му. Da Vinci най-често се използва при отстраняване на простатата, но също и за отстраняване на матката, пикочния мехур, някои сложни операции при тумори и в бариатричната хирургия. Хирургът се намира в управляваща конзола, чрез която контролира действията на робота. Освен хирургични инструменти, една от ръцете носи и камера, чрез която хирургът вижда какво върши.
Най-голямото предимство на роботизираната хирургия е, че при нея е напълно изключен рискът от потрепване на ръцете на робота – потенциално фатална грешка, от която никой хирург не е застрахован. Освен това, роботът осигурява прецизност и подвижност, надхвърлящи човешките възможности. Друг съществен плюс е, че пациентите се възстановяват по-бързо.
Операциите, обаче, са по-скъпи, често и по-продължителни, докато в повечето случаи крайният резултат е практически същият, какъвто би бил и без използването на машината. FDA в момента разследва доклади и съобщения за повреди по време на работа, при които пациентите са пострадали или дори починали. Според производителя, обаче, това не се дължи на Da Vinci.
Взимането на решение дали да бъде проведена стандартна или роботизирана хирургия не е лесна задача. Във всеки случай, важен, ако не и решаващ, фактор е опитът на хирурга с робота. Според статия, излязла през 2010 г. в The England Journal of Medicine, един хирург трябва да е извършил поне 150 симулации и операции, преди да може да смята, че е овладял техниката напълно.
Колкото до гинекологичните манипулации, Американската асоциация на акушер-гинеколозите наскоро отправи препоръка към членовете си да не разглеждат роботизираната хирургия като първи избор, защото все още няма достатъчно доказателства, че е ефикасна, колкото по-евтините й алтернативи.