Ниацин
Ниацинът, известен още като витамин В3, никотинова киселина или витамин РР, е жизненоважна съставка, която има много други физиологични ефекти, освен антихиперлипидемичния. Дефицитът на витамин В3 предизвиква пелагра – болестта на 4-те D-та – диария, дерматит, деменция и смърт (death).
Колкото до антихиперлипидемичния му ефект, той се осъществява чрез възпрепятстване на синтеза на частици с много ниска плътност (те пренасят холестерола от черния дроб към периферните тъкани). По този начин той понижава нивата на холестерола с ниска плътност в кръвта („лошия“) холестерол. Също така, ниацин е активен и по отношение на триглицеридите, което го прави уместен и при комбинирана хиперлипидемия (повишен плазмен холестерол и триглицериди).
Нежеланите му лекарствени реакции включват най-вече зачервяване (флъш синдром), сърцебиене, изсушаване на кожата, гадене, намален глюкозен толеранс и повишаване на нивата на пикочната киселина в кръвта. Това ограничава приложението му, тъй като в много случаи хората с хиперлипидемия имат диабет, аритмия (с или без хипертония) или подагра. Ниацин е уместен в ранните етапи на дислипидемията, когато все още не са налице други метаболитни състояния – диабет, подагра, чернодробна дисфункция и др.
Смоли
Става дума за специфична група смоли, които свързват жлъчните киселини и не позволяват реабсорбирането им в червата. Тъй като жлъчните киселини се синтезират от холестерол, загубата им провокира организма да използва част от холестерола в кръвта за синтез на нови количества жлъчни киселини. Това, в крайна сметка, води до понижаване на съдържанието на холестерол в кръвта. Най-значими представители на групата са колестипол и холестирамин.
Още по темата можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.