Д-р Васил Даскалов завършва Медицинския университет в Пловдив през 1988 г. Има призната специалност по акушерство и гинекология от 1997 г. Преминал е през редица следдипломни квалификационни курсове у нас и в чужбина по ендоскопска гинекологична хирургия, 3D/4D ултразвукова диагностика в акушерството и гинекологията, фетална медицина, екстракция на стволови клетки по директиви 2006/17/EU и 2004/23/EU, IVF техники и др. Участвал е в наши и международни конгреси и форуми. От 2007 г. работи като акушер-гинеколог в СБАЛАГ Селена, Пловдив. През 2012 г. създава и ръководи Център по репродуктивно здраве “Д-р Васил Даскалов”, Пловдив.
Работи в областите: профилактика на репродуктивно здраве, диагностика и лечение на стерилитета, перинатална медицина, фетална анатомия, проследяване на рискова бременност.
Д-р Даскалов е един от петимата лектори на организирания от Puls.bg форум за бременност, раждане и детско здраве, който ще се проведе на 14 май. Повече за събитието, лекторите и темите можете да научите на http://events.puls.bg/. Форумът е безплатен за посетители, но изисква регистрация.
Д-р Даскалов, откога започва грижата за здравето на бъдещото дете и защо?
Бъдещето е в профилактичната медицина. Колкото повече усилия вложим в профилактика, толкова по-малко ще са рисковете и усложненията по време на бременността, раждането и развитието на бебето. Затова и грижата за бъдещото дете започва още преди бременността, с желанието на партньорите да станат родители.
Освен стандартните препоръки за здравословен начин на живот, които са широко известни, добре е жената да направи изследвания преди забременяването си, с цел, ако има проблем, той да бъде открит и отстранен. Например, ако бременната жена се разболее от рубеола, тази шарка може да причини много тежки и често несъвместими с живота увреждания на плода. Затова ние препоръчваме жената предварително да се изследва за наличие на имунитет към рубеола и ако такъв няма, да се постави ваксина. Ето един пример как с евтино, просто и лесно действие можем да предпазим двойката от една излишна тревога, риск и евентуално прекъсване на бременността с всички негативни физически и емоционални последици.
Кой е най-важният период от бременността, през който трябва да бъдем особено стриктни в името здравето на детето? Мнозина твърдят, че първите три месеца са особено важни. Така ли е?
Всеки период на бременността е важен и носи своите предизвикателства и изисквания към бременната жена. Мнението, че първите три месеца са особено важни е правилно от гледна точка на факта, че голяма част от нежизнеспособните бременности завършват като спонтанен аборт до третия месец. Това обаче не означава, че не бива да обръщаме внимание на останалата част от бременността и ако всичко е било наред до третия месец, то откам нататък няма рискове. За съжаление, има заболявания, които се проявяват към края на бременността и затова е особено важно целият период, от зачеването до раждането, да бъде проследен внимателно и с уважение към живота.