Изследователи са открили най-стария доброкачествен тумор, намиран досега, в ребро на неандерталец в Хърватия отпреди 120 000 години. Това е рядка находка, тъй като туморите се срещат предимно в меките тъкани и не се запазват във вкаменелости, още повече, че те са по-характерни за напредналата възраст, до която малко праисторически хора са достигали. Учени откриват аномална кухина в костта.
Находката е открита в пещера в Хърватия, съдържаща над 900 кости от неандерталци. Тези човешки останки са едни от най-древните в Европа. Повечето кости не принадлежат на общ скелет. От откритите множествени патологии тази е единствената туморна.
Неандерталците, измрели преди 30 000 години, са различен биологичен вид от съвременния човек – Homo sapiens. Отделили са се като такъв вид преди 270 – 440 хиляди години. Различните им характеристики са ги направили по-добре пригодени към студения климат в Европа и Азия. Неандерталците са имали по-широки лица от съвременните хора, по-окръглен гръден кош и по-къси ръце и крака. Мозъкът им е имал същия размер, но различна форма от нашия.
Докато преди се приемаше, че между неандерталците и Homo sapiens не е имало обмен на генетичен материал, днес са известни данни, които сочат, че този вид е предал част от ДНК-то си на съвременните хора. Счита се, че между 1 и 4% от ДНК на европеидите произхожда от Homo neanderthalensis.
Още любопитни новини на тема здраве можете да намерите в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.