Нахутът, по-известен у нас като леблебия, е едно от първите култивирани от човека растения. Представител на семейство Бобови, той се отглежда на места с топъл климат по целия свят, но е най-популярен в Мексико, Индия, Турция и Испания.
Нахутът в Средиземноморието е познат като „Египетска ядка". Отличава се със своите големи, овални и жълти зърна, докато индийските сортове са по-дребни, набръчкани и тъмни. В Мексико, където се нарича Гарбанзо, са култивирани предимно зелени на цвят сортове.
Ядките на нахута са отличен източник на протеини, витамин Е и манган и са особено подходящи за летните горещини, поради ниското съдържание на мазнини, в пъти по-малко от орехите, фъстъците и др.
При желание за отслабване нахутът е най-подходящата ядка, тъй като съдържанието на фибри е изненадващо високото – около 1/10 от масата им.
Отличава се и с високо съдържание на антиоксиданти: флавоноидите кверцетин, кемпферол, мирицетин; киселините ферулова, хлорогенна, кафеена; витамин C, витамин Е и бетакаротен. Минералът манган, мощен антиоксидант за митохондриите, които произвеждат енергия в повечето клетки, е в такова количество, че една шепа от ядките осигуряват необходимата дневната доза за организма!
Още полезни факти за храните ще намерите в ру,бриката "Хранене и фитнес" в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.