Димът, отделен директно от тлеещия край на цигарата, има същия химически състав, както този, който е вдишан от пушача, но се отличава от него по това, че съдържанието на вредни вещества е многократно по-голямо. За разлика от страничния дим на цигарата, продуктите, които вдишва един пушач, преминават през неизгорялата част от цигарата и нейния филтър, което до някаква степен пречиства вдишания дим. За разлика от вдишания през филтъра дим, страничният се вдишва директно. Това именно е причината за изявения в значителна степен токсичен ефект на задимените пространства не само върху активните пушачи, а и върху непушачите, намиращи се в тях.
Детският организъм е изключително чувствителен на всякакви вредни влияния, особено от страна на замърсен атмосферен въздух. Децата са засегнати в по-голяма степен от вредностите в цигарения дим, отколкото възрастните по няколко основни причини.
Техният организъм все още се развива и имунната им система е слаба, което предразполага към по-чести инфекции, особено на горните дихателни пътища. Белите дробове на малчуганите са с по-малки размери и съответно с по-малък капацитет.
Друг фактор, който ги отличава от възрастните, това е увеличената честота на вдишвания. Поради все още незрялата система за детоксикация на децата, поеманите от тях вредни вещества по време на пасивно пушене, са в значително по-голяма концентрация отколкото при възрастни. По този начин едно дете вдишва в задимено помещение средно на час толкова отровни вещества, колкото би поело при изпушването на една цигара!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.