В Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив бе извършена кохлеарна имплантация на глухонямо петгодишно момче. Това съобщи за БТА доцент Илия Йовчев - ръководител на клиниката "Уши, нос, гърло" към болницата. Той асистирал на професор Иржи Скриван от Университетската болница в Прага /Чехия/, направил операцията.
Подобен род хирургическа интервенция в България се прави за първи път извън София. Доцент Илия Йовчев уточни, че такива операции се извършват на деца с вродена глухота в ранна възраст. Според изследванията на специалистите в България на 1000 деца едно се ражда глухонямо.
Същността на интервенцията е поставяне на специален апарат на австралийската фирма "Кохлеар" във вътрешното ухо. Той замества мъртвите слухови клетки и праща електрически сигнали под формата на звуци към мозъчните центрове.
Операцията трае три часа, а възстановяването от нея е 40 дни. След това кохлеарния апарат се включва и настройва за работа.
"Истинската работа с детото започва, след като апаратът влезе в действие. Тъй като то е с вродена глухота, ще трябва да бъде научено да разпознава отделните думи, които чува. За това голямо значение има не само посещението на специализирани училища, а и работата на родителите с него" - уточни доцент Йовчев.
Стойността на операцията е 28 хиляди лева и се изплаща от Здравната каса. Професор Иржи Скриван е един от най-добрите специалисти в Европа и света по детска глухота и кохлеарна имплантация и от няколко години работи с български лекари.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.