Мнозина се подвеждат, като заменят любимите си подсладени напитки с „диетични“.
Заблудени от гръмките реклами, гласящи „без захар“, хората смятат автоматично, че това е по-добрият избор за тях. Дали обаче с този избор не се пристъпва към по-голяма грешка?
Основен проблем на купуващите диетична сода или диетична кола е, че объркват тотално тялото си. Да, в тези напитки захар няма, но има синтетични подсладители, основно – аспартам, които са хиляди пъти по-сладки от обикновената захар. Това подвежда организма да сметне, че е погълнато голямо количество захар и той веднага отговаря – чрез продукцията на огромни дози инсулин, който трябва да се справи с това нашествие на сладко. Но след като не намира адекватно количество захар, инсулинът директно започна да върши другата си основна задача – отлагане на липиди в мастната тъкан. Така, макар да не се приема захар от напитката, се достига обратен на рекламирания ефект – напълняване.
Друг невероятен "плюс" от „диетичните“ напитки е посочен в тазгодишния американски „Журнал за клинично хранене“: диетичните напитки повишават риска от развитие на диабет тип 2. Проведено е проучване с участието на над 66 хиляди жени. То показва, че при консумацията на една чаша от 350 милилитра дневно диетична безалкохолна напитка рискът от диабет скача с 33%, а при 700 милилитра - с 66%.
Още полезна информация за храни и напитки можете да прочетете в рубриката "Хранене" в Puls.bg.