Хранителни режими, богати на мазнини, захари и консервирани продукти, в детска възраст водят до спад на интелигентността, сочат данни на Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC). Изследването проследява хранителните навици на 14 000 деца, родени между 1991 и 1992 г., според това как са били хранени от родителите си в периода от 3 до 5-годишна възраст.
Хранителните групи са подразделени на преработени: богати на мазнини и захари; традиционни: включващи прием на месо и зеленчуци и здравословни: салати, плодове, зеленчуци, ориз.
IQ в изследваната група е било измервано чрез специалния Wechsler тест за интелигентност за деца, когато са на 9 години. Резултатите показват, че децата, хранени основно с преработените продукти, имат до 1,6 точки IQ по-малко от тези, консумирали основно традиционни продукти. Децата на здравословен хранителен режим са с най-високи резултати – 3,5 точки повече от първата група.
Данните демонстрират как храненето на деца в периода 3-5-годишна възраст има пряко влияние върху късното детство и се отразява върху успехите в училище и поведението на подрастващите.
Мозъкът се развива с най-бързи темпове в периода до 5-годишна възраст, което обяснява факта, че с нарастването на черепа се увеличават и интелектуалните и когнитивни способности.
Подходящото хранене в този период е важен фактор за оптималното развитие на мозъка, специално за неговите функционални невротрансмитери.
Повече за храненето можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.