Изследване, проведено тази година в световноизвестната лаборатория „Лорънс Бъркли“, показва за пръв път, че димът от трета ръка е изключително опасен за здравето.
„Дим от трета ръка“ е термин, с който се означава токсичен микрофилм, покриващ на практика всички повърхности, които са били в досег с цигарен дим. Дори и самият дим вече да е изчезнал, неговите токсини остават и са способни да увредят ДНК на клетките.
Лара Гъндел, съавтор на изследването, заявява, че за пръв път някой доказва предположение от преди десетилетия: димът от трета ръка е силен мутаген.
Специфичните за никотина съединения - нитрозамини, са сред най-мощните причинители на рак в този остатък от цигарения дим. Те остават по повърхностите на дрехи, килими и завеси, което създава огромни рискове най-вече за здравето на децата.
От по-старо изследване се знае, че остатъчният никотин може да реагира с два често срещани замърсители на въздуха: озон и азотиста киселина. С озона никотинът образува ултрафини частици, които могат да проникват през кожата, с азотистата киселина - нитрозамини. Нитрозамините проникват в организма по три начина: чрез вдишване, поглъщане, допир.
Оказва се, че това токсично замърсяване има кумулативен ефект – става все по-силно с течение на времето. Освен това третичният дим е почти невъзможен за отстраняване. Учените намират наличие на значително количество нитрозамини в апартамент, в който за последно е пушено преди повече от два месеца.
Често използвани методи за почистване - с прахосмукачка, проветряване на помещенията и бърсане на прах са неефективни за намаляне на токсичните частици, съпътстващи никотина. Най-сигурният начин е смяната на килими и меки облицовки и пребоядисване.
Макар да се работи върху превенцията на дима от трета ръка, до днес най-ефективната позната форма е само една: да не се пуши на закрити места.
Още информация, свързана с тютюнопушенето, можете да намерите в Puls.bg.