В България ще дойдат не повече от 200 милиона евро, като те ще бъдат предназначени за високи технологии, контрират пък доц. Борислав Китов, председател на парламентарната комисия по здравеопазване.
В страната средно на ден има между 6 и 8 хиляди неизползвани болнични легла, което прави около 20 пустеещи болници, заяви още Гайдарски. За тези легла се плащат излишни средства, добави той, посочвайки за пример болниците "Св.Екатерина", Националната кардиологична болница и Александровска болница.
С ниското финансиране не може да се прави добър мениджмънт и аз съм готов да протестирам заедно с вас пред Министерството на финансите, допълни министър Гайдарски.
Има предложение на Световната банка около 1500 човека висш медицински персонал да бъде съкратен, заяви д-р Иван Кокалов, член на КНСБ .
Финансирането на българското здравеопазване е такова, че ще се стигне наистина до намаляване на леглата в лечебните заведения и на персонала. По думите му, в страни като Австрия, Германия и Чехия се падат по около 610 болнични легла на 100 хиляди човека население, а в България те са 601.
Назрява конфликт на интереси в системата на здравеопазването, предупреди още д-р Кокалов.
Основните проблеми в здравеопазването са неудовлетворителното заплащане, което води до нерегламентирани плащания и корупция, добави Желязко Христов, председател на КНСБ. По думите му, това сериозно накърнява морала на медицинския персонал.
Според редица изследвания лекарите са на второ място по корупция след митничарите, каза още той.
Липсата на достатъчно финансиране не дава възможност за ремонт на остарялата морално и физически материална база, както и закупуване на съвременна диагностична апаратура, допълни Христов.
За болнично здравеопазване в България са необходими минимум 1 милиард и 100 милиона лева, посочи той. По думите му пациентите с нарушен здравноосигурителен статус застрашават стабилността на лечебните заведения в болничната помощ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.