Остеопороза, горещи вълни, депресия - това са някои от плашещите думи, за които човек се сеща, когато стане въпрос за менопауза. Какви са характерните симптоми на климактериума и какви са промените в тялото, с които се свързва той?
Критическата възраст (климактериумът) е период от развитието на жената, през който половите функции постепено отпадат и способността на дамите да забременяват, износват и раждат дете отслабва. Характерни са и промени в хормоналната функция на яйчниците, която също намалява докато стигне критичен момент - окончателно спиране на менструацията, т.е. настъпване на менопаузата. Климактериумът започва около 45-годишна възраст и завършва около 55-ата година от живота на жената.
Перименопаузата е периодът до менопаузата, продължава средно 6 години. Тя се предизвиква от промените в нивата на яйчниковите хормони, например естрогена, чието производство постепено намалява. Вследствие на това започват да се появяват симптоми като нередовен мензис, горещи вълни и промени в настроението. Понижените нива на естроген водят и до изтъняване на влагалищната лигавица и до загуба на овлажняването й. Тези изменения могат да доведат до дискомфорт, по-чести полови инфекции, болка при полов контакт, както и ниско либидо. В периода на перименопауза жените могат да заченат и не трябва да пропускат използването на контрацептивни методи.
Поради изчерпването на естрогените се нарушават процесите, свързани с изграждане и разграждане на костната тъкан. В перименопаузалния период преобладава разграждането, което води до рязко намаляване на минерализираното костно вещество, основно калциевите соли - развива се остеопороза. Изчислено е, че всяка година след менопаузата жената губи средно по 2 % от костното си вещество.
Повече за менопаузата и остеопорозата можете да научите в Puls.bg.