Вирусният конюнктивит е едно от обичайните заболявания за лятото. Силно заразен е и обикновено засяга двете очи. Среща се в две форми - епидемичен кератоконюнктивит и фарнингоконюнктивална треска.
Често срещано заболяване е, което не се свързва с последващи увреждания на засегнатото око, но все пак изисква внимание и грижи с цел избягване на усложнения.
Причина за развитието на остра инфекция, засягаща конюнктивата, са представители на семейство Adenoviridae. Това са ДНК-вируси, които са сравнително устойчиви на температурни вариации. Източник на инфекция са болни хора. Заразата се предава по въздушно-капков, както и фекално-орален път чрез замърсена вода, хранителни продукти и ръце. Инкубационният период, т.е. времето от срещата с инфекциозния агент до развитието на инфекция, е между 5 и 12 дни, след което болестта навлиза в острата си фаза като предизвиква секреция от окото, зачервяване и оток на конюнктивата.
Конюнктивитът засяга първоначално едното око като по-късно инфекцията се разпространява и към другото. Оплакванията включват сърбеж, парене, освен оток и силно зачервяване на конюнктивата. Инфекцията най-често протича леко. Възможно е да премине без лекарска намеса, но понякога при по-силно изразени симптоми се налага лечение и ако то се забави, могат да настъпят увреждания на роговицата, които се съпровождат със сериозни нарушения в зрението.
Повече за заболяването можете да научите в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.