За много хора уважението към знаменитости има облагородяващ ефект. От древността до днес човешката красота и интелект са възпявани в песни, поеми и епоси. Повечето хора имат образец за подражание в някои аспекти от живота си.
Джай Дерик и Шира Габриел от Университета „Бъфало“, Ню Йорк провеждат изследване за социалните предимства на подобна парасоциална връзка. Хора, които изпитват проблеми при реалните си взаимоотношения в обществото, са най-склонни да адмирират известни личности, понеже подобен тип отношение крие почти нулев риск от отхвърляне и дава комфорт с обстоятелството, че някой друг споделя техните идеали.
Изследователите провеждат три независими изследвания сред няколкостотин младежи, като наблюдават връзката между самочувствието, близостта им с обекта на почитание и склонността им към самокритика и самоуважение.
Хората с ниско самочувствие предпочитат знаменитости, които се доближат до идеализираното „Аз“ на анкетирания, тоест – хората, които искат да се самоусъвършенстват, намират несъответствия между своята реална и идеална самоличност и подсъзнателно търсят най-добрия модел на поведение, който да следват.
Склонността на днешните младежи да боготворят световно известни футболни или кино звезди дава добър пример за това: виждайки пример за успяла и стабилна обществена фигура, те, съзнателно или не, подражават, желаейки да достигнат сходен статус.
Така това "фалшиво" поведение определено може да има своите ползи, особено при младите – следвайки примера на техните кумири, те се обогатяват и усъвършенстват, както физически, така и интелектуално. Тук обаче важен фактор играе родителската роля. Децата следват модели чисто интуитивно, като обикновено родителите стават такъв пример за подражание. Ако обаче родителят не се окаже желан модел на следване, негова отговорност е да насочи потенциала на подрастващия в правилна, градивна насока - към личност, която е символ на някой идеал.
Това обаче също крие своите рискове. Поради невъзможността за достигане на чужди постижения е възможно да настъпят тежки депресивни състояния, предупреждават психолозите. Следването на идоли е от полза при тийнейджърите, но не и в по-късна възраст, когато има обратен ефект, разясняват те.
Повече за здравословното във взаимоотношенията можете да прочетете в Puls.bg.