С доц. Андрей Андреев разговаряме за иновативните оперативни подходи при едни от най-разпространените очни проблеми - потъмняване на роговицата, катаракта, глаукома и пр. и възможностите за лечение, които се предлагат в България.
Доц. Андреев по какво се различава хирургията на роговицата днес от масово извършваната?
Напрактика роговицата е една от най-съвършените тъкани в човешкото тяло. Тя представлява абсолютно прозрачна тъкан с дебелина около 550 микрона, през която виждаме цвета на очите.
При различни болестни процеси тази тъкан може да загуби своята прозрачност. Става мътна и светлината трудно минава през нея, като може да се стигне и до ослепяване.
Досега лечението представляваше т.нар. перфоративна кератопластика - трансплантация на роговица от донор на реципиент. При операцията се перфорира цялата роговица на реципиента и материала от донора се зашива на мястото на болната роговична тъкан. Тази операция има много недостатъци и крие големи рискове, защото така се нарушава целостта на очната ябълка. Създава се отвор с различна големина и в зависимост от случая е от порядъка на 6, 6 ½, 7 мм в диаметър. По време на преместването на роговичната тъкан и зашиването й окото е отворено. Може да стане експулсивна хемурагия, може да стане възпаление и др.
Идеята за ламеларна кератопластика датира от много години, но едва в последните се възроди в световен мащаб. Благодарение на новите технологии се създадоха много нови начини за менажиране на трансплантанта и на реципиента.
На практика, когато роговицата потъмнява, причината може да бъде само в един от слоевете й.
Идеята е да се махне патологичния слой - тъканта, която е потъмняла, да се вземе от донора само този слой и да се трансплантира на реципиента, като се запази целостта на очната ябълка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.