Климактериумът е период, в който се наблюдава постепена промяна в женския организъм, свързана със затихващите функции на яйчниците и понижаване нивата на отделяните от тях хормони. При много дами в тази възраст това състояние може да доведе до някои характерни оплаквания.
1. Кои тъкани и органи търпят най-големи промени през климактериума?
След менoпауза, освен хормонални промени, настъпва и преразпределение на кръвния ток. Ограничаване на функциите на органите от гениталния тракт е причина за по-оскъдното им кръвоснабдяване и намаляване еластичността на тъканите в интимната зона.
Наблюдава се постепена атрофия - намаляване размерите на матката, а от там и количеството секрет отделяно от цервикса. Поради ниските нива на естроген се ограничава и образуването на гликоген от повърхностните клетки на влагалищната лигавица, което води до образуване на по-малко количество млечна киселина от бактериите на Дьодерлайн. Вследствие на тези промени стойностите на pH се покачват, т.е. влагалищното съдържимо променя своята киселинност и тя достига средна стойност 6,8. Иначе pH на влагалищното съдържимо на жената в редпордуктивна възраст е 4,5.
Лигавицата на влагалището изтънява, а също така жлезите в областта на вулвата отделят намалени количества секрет. При повечето жени тези изменения могат да доведат до оплаквания от сухота на влагалището, болка при полов контакт, както и дискомфорт. Тънката и суха вагинална лигавица е лесно ранима и при по-агресивна интимна грижа или сексуален контакт би могла да се възпали и да предизвика болка, сърбеж и парене в областта.
Повече за интимната грижа по време и след менопауза можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.