България е една от водещите страни по детска смъртност заради заболявания на сърцето. Според специалисти това се дължи на къснато откриване на случаите, което отчасти е следствие на липсата на съзнание на обществото за профилактиката им. При детето сърдечните проблеми са вследствие на вродени малформации.
В интервю за Puls.bg с проф. Пилософ, изпълнителен директор на Националната кардиологична болница, и водещ специалист в областта, става ясно откога следва да започне тази профилактика и каква е ролята на държавата ни в тази грижа за населението й...
- Проф. Пилософ, кога най-рано може да се разбере, че при едно дете са налични вродени сърдечни малформации?
Още преди раждането. В детската кардиология съществува клон „фетална кардиология“ – тоест кардиологията на плода. Особено когато става дума за тежки вродени малформации – когато например сърцето вместо две камери има една, или по-сложни неща, това може да бъде разбрано в 20-тата или 21-вата гестационна седмица от бременността.
Сърдечно съдовата система е първата, която се формира почти цялостно в развиващия се организъм. Още на 20-тата гестационна седмица тя е почти изцяло оформена. Това е най-ранният период, в който може да се установи вродена сърдечна малформация.
Все повече се правят ултразвукови изследвания на бременните жени, включително и за проследяването на бременността. Акушер – гинеколозите не са задължени да имат познания в областта на кардиологията, но има някои признаци, които вече са уточнени и когато те забележат нещо, което евентуално предполага вродено сърдечно заболяване, насочват бременната към специалист, който може в детайли да изследва сърцето на фетуса.
Трябва да отбележа, че преобладаващата част от децата, при които има някакво сърдечно заболяване, се диагностицират в първата година от живота.
- Какви са начините за ранна диагностика на децата с кардиологични проблеми?
Класиката е следното – има симптоми и признаци на заболяването. Естествено, ако общопрактикуващият лекар или педиатъра установи признаци, които навяват или пораждат съмнения за сърдечно заболявания, той трябва да насочи детето към специалист – кардиолог.
- Може ли да изброим симптомите, които навяват съмнения за наличието на вродени сърдечни заболявания?
Сърдечните заболявания имат скромна клинична изява. На практика основните, водещите симптоми са четири:
- Детето може да има цианоза – тоест да е синьо,
- Детето може да има сърдечна недостатъчност,
- Детето може да има сърдечен шум,
- Детето може да има нарушен ритъм на сърцето.
Разбира се, всеки един от тези симптоми има отенъци и степени. Това са основните симптоми и лекарят, който не е специалист, трябва да може да ги разпознае.
- Има ли симптоми, за които родителите биха могли да следят детето си?
Симптомите са същите, няма как да са по-различни. Въпросът е родителите да бъдат научени зад определено поведение на детето да разпознаят или поне да заподозрат, че нещо не е добре и да потърсят съответно специалист.
Веднага трябва да кажа нещо изключително важно. Най-опасното е, когато хората започнат да се занимават със самодиагностика и самолечение. Няма лошо човек да се наблюдава и да внимава, и съответно да търси лекарска помощ. Опасното е да започне да си прави изводи за болести от неща, от които той очевидно няма как да е подготвен и теоретично, и практически.
Съществен пример в това отношение е сърдечният шум. Ако отидете в една детска градина и един специалист –кардиолог прегледа всичките деца, на всеки 100 ще намери 50 с някакъв сърдечен шум. Това съвсем не означава, че има 50 болни деца. Напротив, сърдечният шум може да бъде и е присъщо и на здравото дете. Тук вече идва въпросът: „Какъв е шумът?“. Трябва да се оцени неговото качество, продължителност и т.н., за да може да кажем дали този шум е признак на заболяване или е невинен.
Нерядко се използва терминологията функционален, но това на родителите нищо не им говори. Затова в практиката се е наложил термина „невинен шум“. Когато кажеш на родителите „невинен шум“, значи това не е болест.
Повече можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.