IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Градският шум ни разболява бавно, но сигурно

Шумът в населени места трябва да е до 65 децибела

Градският шум ни разболява бавно, но сигурно

Звуковото замърсяване, което все повече се увеличава в големите градове, крие широк спектър от заплахи за здравословното състояние на жителите.
 
По дефиниция, звуково замърсяване е всеки дразнещ, твърде силен и продължителен звук, който може да създава фон с определена сила. Подобен фон може да бъде пренебрегван в някои граници, но шумът все по-често ги надхвърля, което доказано предизвиква нарушения в баланса на човешкия и животински свят. Основните причинители на звуково замърсяване са машини и транспортни съоръжения, моторни превозни средства, самолети, влакове и др. В сградите също има определени нива на фонови шумове, причинени от машини, строително-ремонтни дейности или просто от битовото ежедневие. Но как влияе всичко това на здравето?
 
Високите нива на замърясяване са тясно свързани със сърдечносъдови проблеми, флуктуации в кръвно налягане, повишаване на стреса и вазоконстрикцията и увреждане на слуха, както и с поведенчески промени. Нежелан и продължителен шум, особено в обедни или нощни часове може да предизвика раздразнение, агресия, хипертония, тинитус (шум в ушите), нарушения на съня и обостряне на предхождащи състояния.
 
Патологичните нива на стрес, предизвикан от звуковия дразнител задейства адреналиновата система на човека, правейки го по-бдителен и внимателен. Това щеше да бъде положително, ако не се съпровождаше с други ефекти на отделянето на адреналин: свиване на кръвоносните съдове, което хронично повишава кръвно налягане и води до главоболия, силно увеличен риск от сърдечен удар и сърдечна недостатъчност, както и от стомашни язви.
 
Според европейското законодателство, максимално допустимото ниво на шум на открито е от 60 до 65 децибела за населени места, а на работното място не трябва да има излагане за повече от 40 часа седмично на 80 до 90 децибела. За всеки допълнителен децибел, работното време трябва да бъде намаляно с два часа на седмица. За жилищни сгради, е недопустимо нивата на шум да стигат над 45 децибела.
 
Ако нивата на шум около вашето работно място или жилище са твърде високи и ви стресират - не се колебайте да потърсите правата си. Завишеният шумов фон вреди не само на спокойствието, но и на здравето.

Още полезна информация за влиянието на околната среда върху здравето можете да прочетете в Puls.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата