Приапизъм е медицински термин за потенциално опасно и болезнено състояние, в което мъжкият пенис се възбужда без психологична или физическа стимулация и остава в това състояние повече от четири часа, дори и след приключен полов контакт. Причината обикновено се корени в нарушения на кръвообръщението, при които кръвта не се извежда нормално от половия член.
Случаи на болезнена възбуда при мъже, продължаваща повече от четири часа, трябва да бъдат незабавно отнасяни към специалист или спешен кабинет, понеже често могат да бъдат животозастрашаващи.
Състоянието се счита за спешен медицински случай, понеже се асоциира с намален приток на свежа кръв към половите тъкани, което може да доведе до хипоксични поражения, еректилна дисфункция и импотентност, а в по-тежки случаи: гангрена.
Някои медикаменти и субстанции са известни със страничните си ефекти, водещи до приапизъм. На първо място са папаверин и алпростадил - активните съставки на множество медикаменти, третиращи еректилна дисфункция. Но подобни нежелани реакции идват и от неочаквани места: антидепресанти, като тразодона; антикоагуланти; кантариди като известната "Испанска муха" и някои наркотични субстанции - алкохол, хероин, кокаин. Но, най-странният причинител на това състояние остава ухапване от Бразилския странстващ паяк - Phoneutria nigriventer и родственика му - Latrodectus hesperus, наричан "Черната вдовица".
Приапизмът не е само мъжки проблем, представителките на нежния пол също имат сходни по естество проблеми. Клиторизъм е медицинският термин за продължителна и болезнена възбуда на клитора, която също не е свързана със сексуално желание. Макар при дамите това състояние да не е свързано с по-тежки усложнения, болката може силно да наруши ежедневието им.
Едва в последните няколко години учените започват да разбират причините за това опасно състояние. Доктор Янг Кзиа и неговият екип от медицинския университет на Тексас, откриват, че липсата или намаленото количество на специфичния белтък ADA, отговорен за разграждането на молекулата аденозин, предизвиква приапизъм. Екипът планира създаването на терапия на базата на ADA, която да елиминира заплахата на приапизма. Очаква се резултати от техните изследвания да бъдат публикувани в края на 2013 г.
Още полезна информация за секса и здравето можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.